Владимир Зографски с историческо класиране за Световната купа по ски скок

Публикувано на 09 March 2026
Владимир Зографски с историческо класиране за Световната купа по ски скок

Владимир Зографски влезе в историята, като стана първият български ски скачач, който влезе в Топ 3 на състезание за Световната купа. Възпитаникът на Национална спортна академия „Васил Левски“ се качи на подиума, завършвайки на трето място на старта в Лахти.

Състезанието замести отменената надпревара в края на ноември заради лошо време в друг финландски град – Рука. Този път за същия ден на шанцата в Лахти вече бяха насрочени и скокове от Световната купа по северна комбинация и поради напредналото време Международната федерация по ски (ФИС) взе решение стартът за Световната купа по ски скок да се проведе само с един, а не с два опита на 68-те участници.

Победата спечели олимпийският шампион на малка шанца от Милано Кортина 2026 Филип Раймунд. Германецът постигна своя първи успех за Световната купа със скок от 122.5 м и с висока оценка от съдиите - 129.3 т. Втори се нареди австриецът Даниел Чофениг (скок от 124.5 м и 128.6 точки). Владимир Зографски постигна същата дължина в скока – 124.5 м, а съдиите му дадоха оценка 127.2 т. Резултатът на лидера през този сезон Домен Превц беше най-добър от всички – 138.8 точки, но словенецът че оказа по-лек от обявеното си лично тегло и бе дисквалифициран заради по-дълги ски (б.р. - дължината на ските във всяко отделно състезание зависи от теглото на спортиста).

Досега най-добрите постижения на Зографски в Световната купа бяха четвъртото място от друго състезание в Рука (Финландия) от настоящия сезон, както и шеста позиция от 2018 г., отново от старт в Рука.

В кариерата си Зографски вече има 11 класирания в Топ 10 за Световната купа по ски скок.