НАЦИОНАЛНА СПОРТНА АКАДЕМИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"
Картинка 9308437 Картинка 11252480 Картинка 7209744 Картинка 9716876 Картинка 2397877 Картинка 7121819 Картинка 4937948 Картинка 4394413 Картинка 7904303 Картинка 7937266

35-ти лекоатлетически турнир "Нови звезди"

Публикувано на 25 май 2013

На 23 май на стадиона на Национална спортна академия се проведе 35-ото издание на Международния лекоатлетически турнир "Нови звезди", организиран от катедра "Лека атлетика" на НСА, Българската федерация по лека атлетика и лекоатлетически клуб "КЛАСА" към НСА.

В състезанието участваха обещаващи млади български лекоатлети, както и състезатели от Сърбия, Румъния, Македония, Турция и Украйна. На официалното откриване присъства лично ректорът на НСА доц. Пенчо Гешев, който пожела успешен старт в дисциплините.

Студентите в НСА „Васил Левски” Боян Петров и Гита Додова заслужиха призовете за Най-добър Атлет и Атлетка на 35-ия турнир „Нови звезди”.  Наградите се определят по сравнителната таблица на ИААФ и са специални призове от ректора на учебното заведение.

Петров спечели спринта на 100 м с покрит норматив за европейско първенство за младежи до 23 г. и личен резултат – 10.52 сек. Негов подгласник е Ристе Пандев от КЛАСА. Додова пък беше най-добра в тройния скок с 13.65 м (+3.3 м/сек).

Още няколко призови места спечелиха атлетите от клуба по лека атлетика към НСА – КЛАСА. Здравко Димитров спечели хвърлянето на чук с 65.28 м. Цялата тройка в мятането на диск беше от наши студенти – Росен Карамфилов, Боян Костов и Владимир Христов. Христов стана и втори в мятането на гюле, а трети стана друг атлет на КЛАСА – Тони Велков. Марк Славов спечели третата позиция в хвърлянето на копие. Вая Владева се окичи с бронза на 200 м, като тя стана втора и на 400 м. Григория Нанева пък беше втора в мятането на диск.

Турнирът "Нови звезди" е учреден през 1977 г. по инициатива на тогавашния ръководител на катедра „Лека атлетика” доц. Стефан Станчев. През миналата година световно признатата организация за атлетическа статистика „All Athletics” го класира на второ място сред всички еднодневни турнири в България.