НАЦИОНАЛНА СПОРТНА АКАДЕМИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"
Картинка 11123291 Картинка 9279286 Картинка 3476142 Картинка 10102995 Картинка 5532522 Картинка 3305360 Картинка 1114234 Картинка 5430914 Картинка 8376656 Картинка 11940536

Президентът Румен Радев награди НСА с Почетен знак

Публикувано на 02 декември 2022

Президентът Румен Радев награди с Почетен знак Национална спортна академия „Васил Левски“ и поздрави Академичната общност по повод 80-ата годишнина от основаването й.

 „През всички години от създаването си до днес Академията остава вярна на своята мисия да утвърждава ценностите на спорта и олимпийските идеали. Искам да ви благодаря за това, че през годините изградихте българската спортна школа, която е световен стандарт, за това, че създадохте плеяда шампиони.“, заяви президентът в приветствието си.

„НСА е безценен национален капитал, защото тук далеч не става въпрос само за спорт. Със своята дейност Академията допринася за изграждането на духа и идеалите на нацията. Тук се коват ценности, родолюбие, чест и национално достойнство. Тук се възпитава спортен хъс и се укрепва българският дух“, допълни Румен Радев. В обръщение към студентите той им пожела да се възползват по най-добрия начин от времето си в Академията и да се изградят не само като спортисти, но и като лидери, от които страната ни има нужда в утрешния ден. Президентът благодари на НСА и за успешното партньорство в инициативата „Спортувай с президента“.

Академичното ръководство удостои президента с най-високото отличие на Академията – „Златна значка“ за приноса му в осъществяването и популяризирането на мисията и стратегическите цели на Национална спортна академия „Васил Левски“ в България и чужбина. Наградата връчи ректорът на НСА проф. Николай Изов заедно с художествен плакет, изобразяващ Ректората на Академията.

Тържеството в Аула Максима започна с приветствие на ректора проф. Николай Изов и академично слово на председателя на Общото събрание на НСА проф. Лозан Митев. Водещ на церемонията бе проф. Иван Мазнев, зам.-ректор по учебната работа.

„Академията е лидер в подготовката на високо квалифицирани специалисти в областта на спорта, физическото възпитание и кинезитерапията не само в страната ни. Успешната професионална реализация на нашите възпитаници, навсякъде по света, е атестат за високото ниво на обучението в НСА. Горди сме с постигнатите успехи и работим всекидневно, за да ги отстояваме и надграждаме!“, заяви ректорът.

В обръщението си проф. Лозан Митев изтъкна като водещ фактор в успеха на Академията активното партньорство с държавни институции и организации, общински власти, университети и училища, както и младежки структури. „Тайната в просперитета на Академията е, че от началото до сега тя не промени своите принципи и отговорности“, подчерта проф. Митев.

За принос към Академията с „Почетен знак с лента“ бе наградена Йорданка Фандъкова, кмет на Столична община. „Човек, преминал през спорта, е успешен във всяка дейност“, подчерта кметът и благодари за сътрудничеството при организирането на десетки спортни инициативи в столицата, съвместно с НСА – „събития, с които възпитаваме любов към спорта и към активен и здравословен начин на живот.“ Г-жа Фандъкова изрази признателност към НСА и за провеждането на ученическите игри: „Примерът, който дават треньорите и студентите на децата е изключително важен за тяхното развитие.“

Министърът на младежта и спорта Весела Лечева също акцентира върху приноса на Академията към постигнатите успехи в спортната наука и образование и връчи почетен плакет на ректора. Като възпитаник на НСА тя сподели, че чувства празника като личен, а изграждането си като спортист и ръководител дължи в голяма степен на Академията.

Българският червен кръст отличи Академията с най-високата си награда - златен медал. Отличието връчи председателят на Националния съвет на БЧК акад. Христо Григоров, който благодари за всеотдайността и отзивчивостта на НСА при участие в доброволчески инициативи и общественополезни дейности, жизненоважни за здравето и бъдещето на всяка нация.

Сред официалните гости на тържеството бяха също проф. Сашо Пенов – министър на образованието и науката, Стефка Костадинова – председател на Българския олимпийски комитет, посланиците на Аржентина – Н. пр. г-н Алфредо Атанасоф и на Корея – Н. пр. г-н Ли Хо-шик, пълномощен министър Димитриос Михас от посолството на Гърция, дипломати от посолствата на Израел, САЩ и Испания, началникът на Националната служба за охрана ген. Емил Тонев, съветникът на президента по въпросите на младежта и спорта Георги Александров, председателят на Националното представителство на студентските съвети Даниел Парушев, председателят на Държавната агенция за закрила на детето Теодора Иванова, кметът на район „Студентски“ Петко Горанов и др. В залата присъстваха ректорите на НСА проф. Пенчо Гешев, проф. Лъчезар Димитров и проф. Светослав Иванов. Специални гости на събитието бяха двукратният олимпийски шампион проф. Петър Киров и пристигналите специално за конгреса д-р Юри Шефер - президент на Международния съвет по спортни науки и физическо възпитание, проф. Бранислав Антала – вицепрезидент на Международната федерация по физическо възпитание и спорт, доц. Михаил Околийски – представител на България в Световната здравна организация, проф. Мики Шейновиц – директор и основател на Спортния институт Силван Адамс към Университета на Тел Авив, Израел и проф. Александро Гарсия Мас – ген. секретар на Управителния съвет на Международното дружество по спортна психология.

Тържественото честване се проведе заедно с официалното откриване на III Международен научен конгрес „Приложни науки в спорта“, под патронажа на Мария Габриел - еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта. Организационният комитет на конгреса е под ръководството на ректора на НСА проф. Николай Изов и зам.-ректора по научната и международната дейност проф. Татяна Янчева, която откри с приветствие форума.

В специално видеообръщение еврокомисар Мария Габриел поздрави Академичната общност на НСА и участниците в научния форум. „Академията е не само мястото, където се създава българският треньорски и научен елит в областта на спорта. Постиженията са плод на овладяно майсторство и на подчертана връзка между науката и спорта. Академията е място, което обединява традиции и бъдеще. Този принцип ръководи и политиките ни на европейско равнище“, акцентира еврокомисар Габриел.

Тя ще участва във втория ден на конгреса – 3 декември,  когато ще се проведе кръгла маса на тема „Възстановяване на спортния сектор след пандемията – организационни, управленски, спортно-технически и психологически проблеми“. Във форума ще се включат представители на ресорни парламентарни комисии, Министерството на образованието и науката, Министерството на младежта и спорта и др. институции, ангажирани с тематиката.

В пленарните сесии на конгреса участват утвърдени  учени и специалисти със световна репутация. Водещи лектори в конгресната програма са проф. Мики Шейновиц от Медицинския факултет на университета на Тел Авив (Израел) – изследовател в сферата на спорта за високи постижения, проф. Бранислав Антала от Университета „Коменски“ в Братислава (Словакия) – експерт по физическо възпитание и спортна педагогика, проф. Алехандре Гарсия Мас от Университета на Балеарските острови (Испания) – с експертиза в спортната психология, доц. Михаил Околийски от българския офис на Световната здравна асоциация – специалист и консултант по психотерапия при ментални проблеми.

Научната програма на форума включва също паралелни сесии по тематични секции, постерна сесия и симпозиум „Спортът и целите за устойчиво развитие – предизвикателства и перспективи“. Сред основните тематични области са спорт и здраве, спорт за хора с увреждания, спортна психология, спортна философия, психотерапия, биомеханика, спортна педагогика,  физическо възпитание, спортна социология и статистика, спортен мениджмънт и кинезитерапия.

 
 


 
Facebook Twitter Share