НАЦИОНАЛНА СПОРТНА АКАДЕМИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"
Картинка 8886012 Картинка 1329635 Картинка 12016110 Картинка 8850945 Картинка 3026910 Картинка 3188709 Картинка 216259 Картинка 419856 Картинка 7022549 Картинка 9386812

Катерачите на НСА държавни шампиони по ледено и “Dry tooling” катерене

Публикувано на 15 декември 2022

На 11 декември в основата на водопада “Скакля” над с.гара Бов се проведе Държавното първенство по ледено и “Dry tooling” катерене. Шампиони при мъжете и жените станаха Минчо Петков и Геновева Михайлова от клуба по катерене и алпинизъм на НСА. Организатор на състезанието бе Българската федерация по катерене и алпинизъм (БФКА) и клуба по алпинизъм към катедра „Туризъм, алпинизъм и ориентиране“на Национална спортна академия.

Въпреки лошите условия, настроението на всички състезатели беше на ниво. Предизвикателства имаше за всички, две квалификации с трудност D4-10m. и D8-25m. и финал D9-20m. през мощни надвеси и тавани. Конкуренцията бе силна, опитните “драг-тулинг“състезатели показаха класата си,  много мотивираните, но не с голям опит таланти отново демонстрираха, че знаят как да поставят добре сечивата. Имаше и дебютанти, които въпреки първото хващане на сечивата се катериха много добре. Организаторите очакват и в следващите стартове, всички тези нови лица да участват и да развият своя катерачен опит в състезателната форма, която стои най-близо до зимните алпийски изкачвания.

С безупречен резултат от 3 топа на всички маршрути бе Минчо Петков от клуба по катерене на НСА и заслужено взе първото място. Втори в класирането остана Росен Аначков от „Планинец“,на когото не му достигна малко по-бързо темпо по време на катеренето, за да завърши маршрутите. След голяма борба, трети в класирането остана Тихомир Димитров от мощната плевенска школа. При жените също имаше интересни моменти, първо място Жени Михайлова – „НСА“  показа че опитът от предходни сезони има огромно значение. Второ място - Маги изненадваше себе си и всички нас с всяко едно движение, а Жени Илиева „Тренелариум“бе майка героиня, която зае третото място.

След четири години стартове в района над  с.Гара Бов, благодарение на един много ерудиран екип от организатори от катедра ТАО в НСА, се екипираха 12  “драй тулинг” маршрута, подходящи както за начинаещи така и за напреднали в тази дисциплина. Комбинацията със замръзването на най-трудните  водопади в района, прави Бов перфектното място за ледено и „dry tooling“ катерене.