НАЦИОНАЛНА СПОРТНА АКАДЕМИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"
Картинка 2676838 Картинка 10183466 Картинка 3840507 Картинка 1720263 Картинка 8723812 Картинка 5556571 Картинка 7943127 Картинка 12011529 Картинка 1224315 Картинка 8085397

Триумф за ансамбъла ни с абсолютна световна титла и злато на финала

Публикувано на 19 септември 2022

Ансамбълът на България спечели два златни медала на Световното първенство по художествена гимнастика, което се проведе на 14-18.09 в София.

Женина Трашлиева, Рейчъл Стоянов, София Иванова, Маргарита Василева, Камелия Петрова и Радина Томова, които тренират заедно едва от около четири месеца и са дебютантки на шампионат на планетата, завоюваха титлата в многобоя, както и злато на финала с три ленти и две топки. Изпълненията им предизвикаха фурор в Арена Армеец!

С триумфа си в многобоя златните момичета спечелиха и квота за Олимпийските игри в Париж 2024. За блестящо изиграната си композиция с ленти и топки гимнастичките ни получиха оценка от 33.300 точки, от които 16.500 за трудност, 8.600 за артистичност и 8.200 за изпълнение. На финала на пет обръча България остана на осмо място .

За треньорката им Весела Димитрова, възпитаничка на Национална спортна академия „Васил Левски“, това е първо злато от Световно първенство в кариерата й. С предишния състав на ансамбъла тя изведе България до олимпийската титла в Токио 2020, но с друг състав на тима - Симона Дянкова, Лаура Траатс, Мадлен Радуканова, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова.