NATIONAL SPORT ACADEMY<br />"VASSIL LEVSKI"

Management of NSA (mandats)

MANAGEMENT OF NSA (MANDATS)

prof. Georgi Karaivanov
Director: 1 July 1942 – 1 June 1943

prof. Rusi Stoyanov-Kriakov
Director: 21 Sept. 1943 – 10 Jan. 1945

Assoc. prof. Kiril Atanasov
Director: 11 Jan. – 5 Nov. 1945

prof. Dragomir Mateev
Director and rector: 6 Nov. 1945 – 30 June 1962

Vice-rectors (24 Oct. 1951 – 1954):
prof. Georgi Gizdov
assoc. prof. Vasil Tzonkov
assoc. prof. Kiril Petrov

Vice-rectors (1 Sept. 1954 – 1958):
assoc. prof. Kiril Petrov
sen. lect. Vasil Nedkov
sen. lect. Dimitar Drajev

Vice-rectors (1 Sept. 1958 – 1960):
prof. Georgi Gizdov
assoc. prof. Kiril Petrov
assoc. prof. Nikolina Mancheva

Vice-rectors (1 July 1960 – 1962):
prof. Nikolina Mancheva
prof. Krastio Krastev

Assoc. prof. Asen Geshev
Rector: 1 July 1962 – 30 June 1968

Vice-rectors (1 July 1962 – 1964):
assoc. prof. Ventzeslav Angelov
prof. Krastio Krastev
prof. Petko Shterev

Vice-rectors (1 July 1964 – 1966):
prof. Ljubomir Ilinov
prof. Petko Shterev

Vice-rectors (15 July 1966 – 1968):
assoc. prof. Ivan Stajkov
prof. Ljubomir Ilinov

Assoc. prof. Ivan Stajkov
Rector: 1 July 1968 – 3 Aug. 1975

Vice-rector (1 July 1968 – 1970):
assoc. prof. Miroljub Kutinchev
prof. Ljubomir Ilinov

Vice-rectors (1 July 1970 – 1972):
assoc. prof. Miroljub Kutinchev
prof. Vasil Tzonkov
prof. Ljubomir Ilinov

Vice-rectors (1 Sept. 1972 – 1976):
assoc. prof. Natalia Petrova
prof. Dobromir Dobrev
prof. Jordan Aleksandrov

prof. Petar Slantchev
Rector: 4 Aug. 1975 – 14 Oct. 1979

Vice-rectors (4 Aug. 1975 - 1976):
assoc. prof. Natalia Petrova
prof. Rajko Petrov
prof. Jordan Aleksandrov
prof. Dobromir Dobrev

Vice-rectors (1 July 1976 – 1979):
assoc. prof. Natalia Petrova
assoc. prof. Stefan Bobev
prof. Ilcho Iliev

prof. Nikola Hadjiev
Rector: 15 Oct. 1979 – 21 Apr. 1987

Vice-rectors (15 Oct. 1979 – 1983):
assoc. prof. Konstantin Nakov
assoc. prof. Stefan Bobev
prof. Ilcho Iliev

Vice-rectors (1983 – 1987):
prof. Krum Rachev
assoc. prof. Stefan Bobev
prof. Krastio Krastev
assoc. prof. Konstantin Nakov

prof. Rajko Petrov
Rector: 22 Apr. 1987 – 4 June 1990

Vice-rectoprs (22 Apr. 1987 – 4 June 1990):
assoc. prof. Georgi Kaburov
assoc. prof. Kliment Bojchev

prof. Georgi Kaburov
Rector: 4 June 1990 – 5 Oct. 1999

Vice-rectors (4 юни 1990 – 1995 г.):
prof. Dimitar Gjurkov
prof. Racho Kosev
assoc. prof. Minio Zlatanov
prof. Svetoslav Ivanov

Vice-rectors (31 Oct. 1995 – 1999):
assoc. prof. Milcho Milenski
prof. Svetoslav Ivanov
prof. Dimitar Kajkov

prof. Svetoslav Ivanov
Rector: 6 Oct. 1999 - 6 Dec. 2003

Vice-rectors (6 Oct. 1999 - 6 Dec. 2003):
assoc. prof. Lachezar Dimitrov
assoc. prof. Jonko Jonov

prof. Lachezar Dimitrov
Rector: since 6 Dec. 2003 - 17 Dec. 2011

Vice-rectors (since 6 Dec. 2003):
assoc. prof. Lazar Kamenov
prof. Petar Bonov
assoc. prof. Kiril Andonov

Vice-rectors (since 17 Dec. 2007)
assoc. prof. Pencho Geshev
prof. Petar Bonov
prof. Daniela Dasheva
prof. Kiril Andonov
prof. Dimitar Mihailov

Сподели във Facebook Twitter Share