НАЦИОНАЛНА СПОРТНА АКАДЕМИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"
Картинка 5071499 Картинка 6061378 Картинка 4889393 Картинка 7087173 Картинка 6706211 Картинка 3296141 Картинка 9703033 Картинка 9826608 Картинка 3439518 Картинка 7606228

ІІІ педагогическа конференция „Олимпийско образование и възпитание в училищната среда“

Публикувано на 08 април 2017

На 6 април в Академията се проведе поредната Трета педагогическа конференция „Олимпийско възпитание и образование чрез спорта в училищната среда“, която е организирана от Националната олимпийска академия със съдействието на НСА, БОК и регионалното управление по образование в София.

Участие в конференцията взеха над 100 участници: учители по физическо възпитание и спорт от 25 училища от София, Пловдив, Камчия, Хасково, Благоевград и др., представители на студентите и преподавателите от 5 университета - от НСА, Югозападен университет в Благоевград, Великотърновският университет, Свободен университет в Бургас, Софийския университет.

Официални лектори и гости на конференцията бяха проф. Манфред Лемер – член на комисията за Честна игра към МОК и Тобиас Кнох – директор на Националната олимпийска академия на Германия, г-жа Румяна Динева от БОК и г-жа Мариана Стоилова от РУО – София.

На форума присъстваха зам. ректорите доц. Николай Изов, проф. Апостол Славчев, декана на ТФ проф. Красимир Петков, ръководителите на катедра „Мениджмънт и история на спорта“ проф. Бисер Цолов и на катедра ТМФВ доц. Каролина Лазарова.

Конференцията бе открита от проф. Пенчо Гешев, ректор на НСА, председател на НОА и зам.- председател на БОК. Проф. Гешев изтъкна ролята на олимпийските принципи за възпитанието на подрастващите. Според него именно учредяването на Асоциацията на Европейските олимпийски академии през м. юни ще допринесе за концентриране на усилията на всички наши структури за развитието на образователни програми за олимпийско образование на младежта.

Приветствие към участниците отправи и Румяна Динева – ръководител на международния отдел към БОК.

По време на Конференцията бе връчен и почетен плакет в чест на Оскар Шпранц (почетен член на Олимпийски клуб НСА и деятел на НОА) на Димитър Алексиев за доброволна треньорска дейност в гр. Драгоман.

Лекцията на проф. Манфред Лемер за актуалните проблеми на олимпийското движение породи оживена дискусия за бъдещето на олимпийските игри.

В своето изложение Тобиас Кнох представи дейността на Националната олимпийска академия на Германия, като подчерта нейната роля за развитието на олимпийското образование в училищата.

Лектори на форума бяха още Мариана Стоилова от РУО София и ас. Ина Владова.

В конференцията беше представен опита и постиженията във възпитателната работа на учителите по физическо възпитание и спорт: Желко Насев, Габриела Тодорова и Мира Бончева, Яна Маринова, Живко Стоев, Живко Жечев, Данаил Тренев, Ани Луканова, както и на студентите от ВТУ Панайотис Милонас и Димитър Димитров. Проведена бе и кръгла маса за обсъждането нови проекти за утвърждаването на хуманните принципи на спорта в работата по физическо възпитание.

По време на форума бяха направени следните обобщения и предложения от студентите:

1. Разработване на методически материали в полза на педагога, свързани с Олимпийското възпитание и образование- наръчници, помагала, постери.

2. Разработване на програма за Олимпийско образование за учениците.

3. Организиране на олимпийски спортни събития със съвместното участие на родители, ученици и учители.

4. Организиране на срещи с Български олимпийски шампиони с цел популяризиране на спорта сред подрастващите.

Предложения на учителите по ФВС:

1. Конкурс за ученическо есе на тема „Олимпийските ценности – път за превенция“.

2. Организиране на ученически диспут „ЗА“ и „ПРОТИВ“ на различни тематики, като „Честна игра“, „Професионален спорт“, „Допинг“ и др.

3. Презентации на олимпийска тематика от учители или от ученици, които да бъдат представяни в урочната работа

4. Семинар за учители в Олимпия, който да е организиран от НСА „Васил Левски“ и БОК

5. Включване на олимпийското образование в учебните програми по „Физическо възпитание и спорт“ за задължителна подготовка от I до XII клас

6. Създаване и утвърждаване на Национален олимпийски ден, който да бъде провеждан по едно и също време от всички училища в страната

7. Изработване на проект за Национални олимпийски игри за ученици от I до IV клас

8. Изграждане на WEB-базирана база данни, която да отразява всички дейности на Националната олимпийска академия

 
 


 
Facebook Twitter Share