НАЦИОНАЛНА СПОРТНА АКАДЕМИЯ "ВАСИЛ ЛЕВСКИ"
Картинка 1923616 Картинка 7972093 Картинка 10199083 Картинка 1942814 Картинка 12191252 Картинка 4871915 Картинка 2296687 Картинка 9368891 Картинка 9139820 Картинка 9772870

Златен медал за Алекс Тоткова от НСА в Европейската купа в София

Публикувано на 27 май 2019

На 25 и 26 май в София се проведе последния трети кръг от Европейската купа по болдър за юноши и девойки. Всяко едно участие наАлекс в кръговете беше с прогрес във всяко едно отношение, тактика, промяна в стила на катерене,класиране – 7-мо място в Соуре, Портогалия, 3-то място в Грац, Австрия 1-во масто в София. Това класиране записа и нова страница в родната ни катерачна история. Алекс е първия състезател с дебют в Европейската купа, който става първи на международно състезание в България (дисциплината боулдър) и става носител на Европейската купа в групата на 14-15 годишните девойки. Поздравления за семейството на Алекс за оказаното доверието и подкрепата, на треньорите от клуба по катерене на НСАИвайло Радков, Георги Пенев иСтанимир Желязков за труда, който не се вижда и понякога остава недооценен. Със състезанието в София преключиха стартовете в дисциплината боулдър, само след 25 дни започват кръговете в трудността, които ще са новото ни предизвикателство с нови неизвестни, стремежи и очаквания.

Във финалите на състезанието участваха иСтоян Петров в групата на 18-19 годишните юноши с резултат 2т и 3 зони зае 9-то място. В групата на 16-17 годишните младежиПетър Атанасов зае 10-т0 място,Димитър Русев също направи много добър резултат в квалификациите, но неовладяването на една зона го лиши от финал и той зае 14-то място. Ерика Велев в предвид недоброто и здравословно състовние, разкъсани връзки на глезенна става, също направи добрър резултат в квалификациите и зае 17-то място. Големи благодарности наБоби Крумов, физиотерапефта който направи невъзможното и след предложение за гибс от страна на клиниката Пирогов, той подготви Ерика до участие в състезанието.В класирането по нации България заема 7-мо място от участвалите 27 страни, начело са отборите на Франция, Австрия и Италия.

Екип от едни от най-добрите български катерачи помoгнаха на главния рут-сетер Калин Гърбов в направата на боулдърите – Бойко Лалов, Емилиян Колевски, Мартин Пенков, Филип Дончев, Яне Голев, Петя Гърбова. Главен съдия на състезанието бе Вим Верховен от Белгия, а негов асистент Иван Данчев.Организатор на състезанието беБългарска федерация по катерене и алпинизъм, с подкрепата на Министерството на младежта и спорта, фондация „София 2018 – европейска столица на спорта“, както и спонсорите, които осигуриха материали за провеждането и награди за победителите:Xcult, Usteto, HRT, FLIPP, Crampa, Leya, Pik3000.